W 87. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego

W 87. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego

Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego otrzymał swój sztandar ufundowany przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ceremonia wręczenia odbyła się 12 maja br. przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. W wydarzeniu wziął udział m.in. pododdział Jednostki Strzeleckiej 2017 im. Tadeusza Münnicha z Dębicy z dowódcą Arturem Lisem oraz zastępca burmistrza Dębicy Maciej Małozięć.

12 maja na placu Piłsudskiego w Warszawie odbyły się obchody 87. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz 52. rocznicy śmierci generała Władysława Andersa. Uroczystości były okazją do poświęcenia i wręczenia sztandaru Związkowi Strzeleckiemu „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.

Na sztandarze umieszczono m.in. orła strzeleckiego otoczonego wieńcem laurowym i napisem na amarantowym kolorze – Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Z kolei na lewym płacie umieszczono rysunek z podobizną Matki Bożej Ostrobramskiej otoczonej wieńcem laurowym oraz herby miast: Lwowa, Krakowa, Rzeszowa i Warszawy.

– Noście ten sztandar z dumą, wysoko, ale pamiętajcie, że każdego dnia musicie być gotowi na wypełnianie zobowiązań wobec ojczyzny i narodu w każdych warunkach – zwróciła się do Strzelców zgromadzonych przy Grobie Nieznanego Żołnierza – Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP i Matka Chrzestna Sztandaru.

Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i Ojciec Chrzestny Sztandaru, zwrócił uwagę, że marszałek Józef Piłsudski był wychowawcą wielu pokoleń Polaków, a Związek Strzelecki „Strzelec” jest spadkobiercą Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy.

Wydarzenie poprzedziła Msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. W uroczystościach wziął udział m.in. Maciej Małozięć, wiceburmistrz Dębicy, którego pamiątkowy gwóźdź został umieszczony na drzewcu sztandaru. Ponadto na drzewcu umieszczono 191 gwoździ z nazwami instytucji i nazwiskami osób fizycznych ważnych dla Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

W ceremonii uczestniczyło blisko trzydzieści pododdziałów strzeleckich oraz Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Źródło: Urząd Miejski w Dębicy

Previous Jubileusz Dyskusyjnego Klubu Książki w Tygodniu Bibliotek
Next Podsumowanie dwudniowych działań "Trzeźwy weekend"

Może to Ci się spodoba

W 21 szkołach ruszył projekt Małopolska Chmura Edukacji

Program Małopolskiej Chmury Edukacyjnej ma umożliwić uczniom kontakt z uczelnią, zmniejszyć wykluczenie edukacyjne poza dużymi miastami i zainteresować kierunkami studiów zgodnymi ze specjalizacją regionu. W pilotażu bierze udział 21 szkół ponadgimnazjalnych z Małopolski. Zdaniem ekspertów

Moc atrakcji dla najmłodszych na Rynku

Konkursy z nagrodami, gry i zabawy oraz DJ SID. To wszystko będzie czekać na najmłodszych dębiczan w ramach imprez plenerowych organizowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową przy ul. Kolejowej i Urząd Miejski.

Wydarzenia Roku Władysława Strumskiego

Rekonstrukcja historyczna, konkursy, wystawa plenerowa, koncert i sesja popularno-naukowa, to wydarzenia planowane w ramach Roku Władysława Strumskiego w Dębicy. Odbędą się one w ramach projektu „Władysław Strumski, ps. Brutus –

Uniwersytet Jagielloński gruntownie modernizuje swój kampus medyczny

Collegium Medicum, czyli kampus medyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zostanie gruntownie odnowiony. Będzie to możliwe dzięki współpracy uczelni z partnerem prywatnym – spółką Neoświat. Jak wyjaśnia prof. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium

Dębicka odsłona Święta Wojska Polskiego

Najpiękniejsze pieśni żołnierskie w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej wybrzmiały wczoraj na dębickim Rynku z okazji Święta Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Przed koncertem nastąpiło podniesienie flagi państwowej, odegranie hymnu, a władze

Dębica pamięta o rocznicy porozumień sierpniowych

Władze samorządowe i przedstawiciele związków zawodowych uczcili 41. rocznicę porozumień sierpniowych zawartych przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980 roku. Spotkali się pod krzyżem na Placu Solidarności w

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź