Wydarzenia Roku Władysława Strumskiego
Rekonstrukcja historyczna, konkursy, wystawa plenerowa, koncert i sesja popularno-naukowa, to wydarzenia planowane w ramach Roku Władysława Strumskiego w Dębicy. Odbędą się one w ramach projektu „Władysław Strumski, ps. Brutus – dywersant, który zamienił karabin na pióro!”
Przedsięwzięcia dofinansowane będą w ramach Programu Patriotyzm Jutra, z którego Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna otrzymała 45 tys. złotych. W czasie konferencji prasowej o programie i celu organizowania tych wydarzeń mówili: Maciej Małozięć, zastępca burmistrza Dębicy, Małgorzata Rycak, wnuczka pisarza oraz Monika Rojek-Kałek, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej.
– Ideą podjętej przez Radę Miasta uchwały w sprawie ustanowienia roku 2022, Rokiem Władysława Strumskiego, jest z jednej strony upamiętnienie tej postaci. Z drugiej strony pokazanie społeczeństwu kim był Władysław Strumski – co mu zawdzięczamy i jak ta postać może inspirować dębiczan do podjęcia służby. Władysław Strumski był bowiem człowiekiem służby. Służył ojczyźnie, społeczeństwu i drugiemu człowiekowi – zaznaczał Maciej Małozięć, zastępca burmistrza Dębicy.
Przedsięwzięcia w ramach projektu będą realizowane od czerwca do października. – Będziemy mieć dwa duże wydarzenia. Pierwsze z nich to rekonstrukcja dwóch akcji dywersyjnych, która odbędzie się na dębickim Rynku. Jedna przedstawiająca śmierć Romana Banka pseudonim Żbik, a druga to akcja likwidacji żandarma Bąka. Zorganizujemy też konferencję popularno-naukową dotyczącą działalności patrona tego roku, zarówno na niwie literackiej, jak i tej związanej z Armią Krajową. Oprócz tego ogłoszone zostaną konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych związane z życiem Władysława Strumskiego. Nakręcimy również film – wymienia Monika Rojek-Kałek, dyrektor MiPBP.
W programie Roku Władysława Strumskiego zostanie też zorganizowana wystawa pamiątek, wspomnień i materiałów pochodzących ze zbiorów rodzinnych.
– Chcemy pokazać maszyny do pisania, rękopisy dziadziusia, różne zdjęcia, jego opracowania. To są bardzo cenne dla nas pamiątki i chcemy, aby zobaczyli je mieszkańcy Dębicy – mówiła wnuczka.
W bieżącym roku mija setna rocznica urodzin Władysława Strumskiego, który przyszedł na świat 23 czerwca 1922 r. w Przybyszówce k. Rzeszowa. W okresie II wojny światowej był oficerem Armii Krajowej i m.in. dowódcą oddziału dywersyjnego AK w Obwodzie Dębica. Po wojnie kontynuował działalność niepodległościową w strukturach organizacji NIE – Delegaturze Sił Zbrojnych – Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”. Był więźniem politycznym okresu stalinowskiego. Po wyjściu na wolność poświęcił się pisaniu zbeletryzowanych powieści historycznych oraz działalności społecznej. Popularyzował także bohaterskie postawy mieszkańców regionu. Zmarł 1 października 1990 r. i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy. W latach 90. jedną z ulic w centrum Dębicy nazwano jego imieniem.
Źródło: Urząd Miejski w Dębicy
Może to Ci się spodoba
W 21 szkołach ruszył projekt Małopolska Chmura Edukacji
Program Małopolskiej Chmury Edukacyjnej ma umożliwić uczniom kontakt z uczelnią, zmniejszyć wykluczenie edukacyjne poza dużymi miastami i zainteresować kierunkami studiów zgodnymi ze specjalizacją regionu. W pilotażu bierze udział 21 szkół ponadgimnazjalnych z Małopolski. Zdaniem ekspertów
Wracają „Żagle Kultury”
To nagroda Burmistrza Miasta Dębicy przyznawana za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury lub za całokształt działalności. Żagle Kultury przyznawane mogą być osobom fizycznym – twórcom,
Igloopolanie i Safo podziękowali Janowi Borkowi
Dzieci i młodzież uczęszczająca na zajęcia teatralne, wokalne i taneczne do DK Śnieżka i DK Mors przygotowała dla Jana Borka podziękowanie za wsparcie ich artystycznego rozwoju. Taneczne spotkanie było podsumowaniem
Orszak Trzech Króli już w czwartek
Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, ulicami Dębicy przejdzie Orszak Trzech Króli. W tym roku przyświecać będzie mu hasło „Dzień dziś wesoły”. 6 stycznia, w Święto Objawienia Pańskiego, po raz ósmy
Przedsylwestrowa zabawa na dębickim lodowisku
Głośna muzyka, dobra zabawa oraz freestyle na lodzie w wykonaniu Ice Crew Dębica czekały na miłośników jazdy na łyżwach w czasie przedsylwestrowego lododisco. Impreza przyciągnęła na miejską taflę prawdziwe tłumy.
Dębica pamięta o rocznicy porozumień sierpniowych
Władze samorządowe i przedstawiciele związków zawodowych uczcili 41. rocznicę porozumień sierpniowych zawartych przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980 roku. Spotkali się pod krzyżem na Placu Solidarności w
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!