Wydarzenia Roku Władysława Strumskiego

Wydarzenia Roku Władysława Strumskiego

Rekonstrukcja historyczna, konkursy, wystawa plenerowa, koncert i sesja popularno-naukowa, to wydarzenia planowane w ramach Roku Władysława Strumskiego w Dębicy. Odbędą się one w ramach projektu „Władysław Strumski, ps. Brutus – dywersant, który zamienił karabin na pióro!”

Przedsięwzięcia dofinansowane będą w ramach Programu Patriotyzm Jutra, z którego Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna otrzymała 45 tys. złotych.  W czasie konferencji prasowej o programie i celu organizowania tych wydarzeń mówili: Maciej Małozięć, zastępca burmistrza Dębicy, Małgorzata Rycak, wnuczka pisarza oraz Monika Rojek-Kałek, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej.

– Ideą podjętej przez Radę Miasta uchwały w sprawie ustanowienia roku 2022, Rokiem Władysława Strumskiego, jest z jednej strony upamiętnienie tej postaci. Z drugiej strony pokazanie społeczeństwu kim był Władysław Strumski – co mu zawdzięczamy i jak ta postać może inspirować dębiczan do podjęcia służby. Władysław Strumski był bowiem człowiekiem służby. Służył ojczyźnie, społeczeństwu i drugiemu człowiekowi – zaznaczał Maciej Małozięć, zastępca burmistrza Dębicy.

Przedsięwzięcia w ramach projektu będą realizowane od czerwca do października. – Będziemy mieć dwa duże wydarzenia. Pierwsze z nich to rekonstrukcja dwóch akcji dywersyjnych, która odbędzie się na dębickim Rynku. Jedna przedstawiająca śmierć Romana Banka pseudonim Żbik, a druga to akcja likwidacji żandarma Bąka. Zorganizujemy też konferencję popularno-naukową dotyczącą działalności patrona tego roku, zarówno na niwie literackiej, jak i tej związanej z Armią Krajową. Oprócz tego ogłoszone zostaną konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych związane z życiem Władysława Strumskiego. Nakręcimy również film – wymienia Monika Rojek-Kałek, dyrektor MiPBP.

W programie Roku Władysława Strumskiego zostanie też zorganizowana wystawa pamiątek, wspomnień i materiałów pochodzących ze zbiorów rodzinnych.

– Chcemy pokazać maszyny do pisania, rękopisy dziadziusia, różne zdjęcia, jego opracowania. To są bardzo cenne dla nas pamiątki i chcemy, aby zobaczyli je mieszkańcy Dębicy – mówiła wnuczka.

W bieżącym roku mija setna rocznica urodzin Władysława Strumskiego, który przyszedł na świat 23 czerwca 1922 r. w Przybyszówce k. Rzeszowa. W okresie II wojny światowej był oficerem Armii Krajowej i m.in. dowódcą oddziału dywersyjnego AK w Obwodzie Dębica. Po wojnie kontynuował działalność niepodległościową w strukturach organizacji NIE – Delegaturze Sił Zbrojnych – Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”. Był więźniem politycznym okresu stalinowskiego. Po wyjściu na wolność poświęcił się pisaniu zbeletryzowanych powieści historycznych oraz działalności społecznej. Popularyzował także bohaterskie postawy mieszkańców regionu. Zmarł 1 października 1990 r. i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy. W latach 90. jedną z ulic w centrum Dębicy nazwano jego imieniem.

Źródło: Urząd Miejski w Dębicy

Previous Podsumowanie dwudniowych działań "Trzeźwy weekend"
Next Miasto wiesza budki dla jerzyków

Może to Ci się spodoba

W 21 szkołach ruszył projekt Małopolska Chmura Edukacji

Program Małopolskiej Chmury Edukacyjnej ma umożliwić uczniom kontakt z uczelnią, zmniejszyć wykluczenie edukacyjne poza dużymi miastami i zainteresować kierunkami studiów zgodnymi ze specjalizacją regionu. W pilotażu bierze udział 21 szkół ponadgimnazjalnych z Małopolski. Zdaniem ekspertów

Wracają „Żagle Kultury”

To nagroda Burmistrza Miasta Dębicy przyznawana za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury lub za całokształt działalności. Żagle Kultury przyznawane mogą być osobom fizycznym – twórcom,

Igloopolanie i Safo podziękowali Janowi Borkowi

Dzieci i młodzież uczęszczająca na zajęcia teatralne, wokalne i taneczne do DK Śnieżka i DK Mors przygotowała dla Jana Borka podziękowanie za wsparcie ich artystycznego rozwoju. Taneczne spotkanie było podsumowaniem

Orszak Trzech Króli już w czwartek

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, ulicami Dębicy przejdzie Orszak Trzech Króli. W tym roku przyświecać będzie mu hasło „Dzień dziś wesoły”. 6 stycznia, w Święto Objawienia Pańskiego, po raz ósmy

Przedsylwestrowa zabawa na dębickim lodowisku

Głośna muzyka, dobra zabawa oraz freestyle na lodzie w wykonaniu Ice Crew Dębica czekały na miłośników jazdy na łyżwach w czasie przedsylwestrowego lododisco. Impreza przyciągnęła na miejską taflę prawdziwe tłumy.

Dębica pamięta o rocznicy porozumień sierpniowych

Władze samorządowe i przedstawiciele związków zawodowych uczcili 41. rocznicę porozumień sierpniowych zawartych przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980 roku. Spotkali się pod krzyżem na Placu Solidarności w

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź