Wydarzenia Roku Władysława Strumskiego

Wydarzenia Roku Władysława Strumskiego

Rekonstrukcja historyczna, konkursy, wystawa plenerowa, koncert i sesja popularno-naukowa, to wydarzenia planowane w ramach Roku Władysława Strumskiego w Dębicy. Odbędą się one w ramach projektu „Władysław Strumski, ps. Brutus – dywersant, który zamienił karabin na pióro!”

Przedsięwzięcia dofinansowane będą w ramach Programu Patriotyzm Jutra, z którego Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna otrzymała 45 tys. złotych.  W czasie konferencji prasowej o programie i celu organizowania tych wydarzeń mówili: Maciej Małozięć, zastępca burmistrza Dębicy, Małgorzata Rycak, wnuczka pisarza oraz Monika Rojek-Kałek, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej.

– Ideą podjętej przez Radę Miasta uchwały w sprawie ustanowienia roku 2022, Rokiem Władysława Strumskiego, jest z jednej strony upamiętnienie tej postaci. Z drugiej strony pokazanie społeczeństwu kim był Władysław Strumski – co mu zawdzięczamy i jak ta postać może inspirować dębiczan do podjęcia służby. Władysław Strumski był bowiem człowiekiem służby. Służył ojczyźnie, społeczeństwu i drugiemu człowiekowi – zaznaczał Maciej Małozięć, zastępca burmistrza Dębicy.

Przedsięwzięcia w ramach projektu będą realizowane od czerwca do października. – Będziemy mieć dwa duże wydarzenia. Pierwsze z nich to rekonstrukcja dwóch akcji dywersyjnych, która odbędzie się na dębickim Rynku. Jedna przedstawiająca śmierć Romana Banka pseudonim Żbik, a druga to akcja likwidacji żandarma Bąka. Zorganizujemy też konferencję popularno-naukową dotyczącą działalności patrona tego roku, zarówno na niwie literackiej, jak i tej związanej z Armią Krajową. Oprócz tego ogłoszone zostaną konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych związane z życiem Władysława Strumskiego. Nakręcimy również film – wymienia Monika Rojek-Kałek, dyrektor MiPBP.

W programie Roku Władysława Strumskiego zostanie też zorganizowana wystawa pamiątek, wspomnień i materiałów pochodzących ze zbiorów rodzinnych.

– Chcemy pokazać maszyny do pisania, rękopisy dziadziusia, różne zdjęcia, jego opracowania. To są bardzo cenne dla nas pamiątki i chcemy, aby zobaczyli je mieszkańcy Dębicy – mówiła wnuczka.

W bieżącym roku mija setna rocznica urodzin Władysława Strumskiego, który przyszedł na świat 23 czerwca 1922 r. w Przybyszówce k. Rzeszowa. W okresie II wojny światowej był oficerem Armii Krajowej i m.in. dowódcą oddziału dywersyjnego AK w Obwodzie Dębica. Po wojnie kontynuował działalność niepodległościową w strukturach organizacji NIE – Delegaturze Sił Zbrojnych – Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”. Był więźniem politycznym okresu stalinowskiego. Po wyjściu na wolność poświęcił się pisaniu zbeletryzowanych powieści historycznych oraz działalności społecznej. Popularyzował także bohaterskie postawy mieszkańców regionu. Zmarł 1 października 1990 r. i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy. W latach 90. jedną z ulic w centrum Dębicy nazwano jego imieniem.

Źródło: Urząd Miejski w Dębicy

Previous Podsumowanie dwudniowych działań "Trzeźwy weekend"
Next Miasto wiesza budki dla jerzyków

Może to Ci się spodoba

Orszak Trzech Króli już w czwartek

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, ulicami Dębicy przejdzie Orszak Trzech Króli. W tym roku przyświecać będzie mu hasło „Dzień dziś wesoły”. 6 stycznia, w Święto Objawienia Pańskiego, po raz ósmy

Moc atrakcji dla najmłodszych na Rynku

Konkursy z nagrodami, gry i zabawy oraz DJ SID. To wszystko będzie czekać na najmłodszych dębiczan w ramach imprez plenerowych organizowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową przy ul. Kolejowej i Urząd Miejski.

W 21 szkołach ruszył projekt Małopolska Chmura Edukacji

Program Małopolskiej Chmury Edukacyjnej ma umożliwić uczniom kontakt z uczelnią, zmniejszyć wykluczenie edukacyjne poza dużymi miastami i zainteresować kierunkami studiów zgodnymi ze specjalizacją regionu. W pilotażu bierze udział 21 szkół ponadgimnazjalnych z Małopolski. Zdaniem ekspertów

W 87. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego

Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego otrzymał swój sztandar ufundowany przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ceremonia wręczenia odbyła się 12 maja br. przed Grobem Nieznanego Żołnierza w

Rodzinny konkurs na kapelusz pani Dulskiej

Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej jest lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania. Dębicka biblioteka zachęca nie tylko do poznania tej książki, ale także do wzięcia udziału w konkursie na kapelusz

Igloopolanie i Safo podziękowali Janowi Borkowi

Dzieci i młodzież uczęszczająca na zajęcia teatralne, wokalne i taneczne do DK Śnieżka i DK Mors przygotowała dla Jana Borka podziękowanie za wsparcie ich artystycznego rozwoju. Taneczne spotkanie było podsumowaniem

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź