Bank w Dębicy stracił ponad 2,2 mln złotych

Bank w Dębicy stracił ponad 2,2 mln złotych

Cztery osoby zasiadające w przeszłości we władzach jednego z banków w Dębicy usłyszały zarzuty nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków. Swoim działaniem wyrządziły szkodę o wartości przekraczającej 2,2 mln złotych. Śledztwo w tej sprawie prowadzą policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KWP w Rzeszowie pod nadzorem rzeszowskiej Prokuratury Okręgowej.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie prowadzą śledztwo dotyczące działania na szkodę jednego z banków w Dębicy, przez osoby ze ścisłego kierownictwa tej instytucji.

W toku śledztwa, które prowadzone było od 2019 r., ustalono, że były prezes banku i osoby zasiadające w jego zarządzie, dopuściły się szeregu nieprawidłowości i nadużyć.

Śledczy zgromadzili dowody na to, że osoby te, nadużywając swoich uprawnień oraz nie dopełniając ciążących na nich obowiązków wynikających m.in. z prawa bankowego i wewnętrznych przepisów, w okresie od lutego 2012 roku do czerwca 2017 roku, wyrządzili szkodę w wielkich rozmiarach w majątku nieistniejącego już banku w Dębicy, w łącznej kwocie 2.240.000,00 zł.

Ich przestępcze działanie polegało przede wszystkim na błędnym klasyfikowaniu ekspozycji kredytowych i podstaw tworzenia rezerw, niespełnianiu wymogów formalnych obowiązujących przy dokonywaniu zabezpieczeń kredytów, błędnym sposobie udzielania kredytów przez bank poprzez niedokonywanie oceny zdolności kredytowej lub dokonywanie jej w sposób wadliwy, a także niepodejmowaniu bądź podejmowaniu z opóźnieniem czynności windykacyjnych.

W tej sprawie prokuratorskie zarzuty usłyszały cztery osoby, które w przeszłości zasiadały w zarządzie banku. To trzech mężczyzn w wieku od 38 do 70 lat oraz 69-letnia kobieta. Wszyscy są mieszkańcami powiatu dębickiego. Będą odpowiadać za nadużycie zaufania i wyrządzenie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, tj. z art. 296 § 1 k.k. w zw. z art. 296 § 3 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k. i innych.

Podczas przeszukania, funkcjonariusze zabezpieczyli mienie podejrzanych o szacunkowej wartości około 200 tysięcy złotych, w tym samochód, ciągnik rolniczy i kilkanaście złotych monet (dolarów australijskich).

Prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji, zakazu opuszczania kraju, a także poręczeń majątkowych.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Źródło: Komenda miejska Policji w Dębicy

Previous Rodzinny konkurs na kapelusz pani Dulskiej
Next Dębiczanka zwyciężczynią pierwszej edycji You Can Dance

Może to Ci się spodoba

Warsztaty na temat historii policji

Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie po raz szósty włączyła się w przedsięwzięcie realizowane przez Komendę Główną Policji oraz Instytut Pamięci Narodowej. Uczniowie „policyjnych klas mundurowych” biorą udział w konkursie pn.

Spiro – nowy wierzchowiec w podkarpackiej policji

Od niedawna podkarpacka Policja ma nowego wierzchowca. Spiro jest 4-letnim ciemnogniadym wałachem rasy holsztyńskiej. Już wkrótce, po odpowiednim przeszkoleniu, wyruszy ze swoim opiekunem w patrol. W garnizonie podkarpackim służy obecnie

Postaw na bezpieczeństwo nad wodą

Wakacje w pełni, a wraz z nimi upały i wycieczki nad wodę. Morze, jeziora, stawy, rzeki czy kąpieliska to cudowne miejsca do wypoczynku. Należy jednak pamiętać, że woda, nawet najspokojniejsza,

Ćwiczenia aplikacyjne na terenie LERG S.A.

8 września 2021 roku na terenie LERG S.A. odbyły się ćwiczenia aplikacyjne, których głównym celem było sprawdzenie procedur ratowniczych zawartych w Zewnętrznym Planie Operacyjno-Ratowniczym dla zakładu. Scenariusz ćwiczeń zakładał wyciek

Policja i Grupa Ratowniczo-Poszukiwawcza „Legion Gerarda” podpisali porozumienie o współpracy

Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie insp. Dariusz Matusiak oraz Prezes Stowarzyszenia Grupa Ratowniczo-Poszukiwawcza „Legion Gerarda” Artur Jabłoński, podpisali porozumienie o współpracy. Dotyczy ono działań poszukiwawczo-ratowniczych oraz szkoleń i wymiany doświadczeń.

Szkolenie koordynatorów prewencyjnych i kryminalnych do walki z handlem ludźmi

W piątek, w auli Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, odbyło się szkolenie dla koordynatorów prewencyjnych i kryminalnych do walki z handlem ludźmi z komend miejskich i powiatowych Policji garnizonu podkarpackiego.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź